Samsung QE43Q7F2AUXXU 43" 4K QLED AI Smart TV
g rating
Comparing Prices?
Our price comparison keeps tabs on our competitors' prices, enabling you to get the best deal.
RetailerPrice
Data Last Updated: 14/05/2026
Delivery date
Available for Delivery
Item Subtotal
Delivery date
Check delivery services and prices available in your area
Some of the selected options may have changed your availability, click here to refresh
Select Screen Size
43"
50"
55"
65"
75"
85"
  • Energy RatingG
  • Aspect Ratio16:09
  • Backlight TechnologyQLED
  • BluetoothYes
  • Depth5.97 cm
  • Depth with Stand19.1 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • FeaturesQ4 AI Processor, Real Quantum Dot, Object Tracking Sound Lite
  • HDMIYes
  • Height56.14 cm
  • Height with Stand60.97 cm
  • Key Feature 1Q4 AI Processor
  • Key Feature 2Real Quantum Dot
  • Key Feature 3Object Tracking Sound Lite
  • Maximum Resolution4K
  • Number of HDMI Ports3.0
  • Number of USB Ports1.0
  • Product Dimensions56.14cm x 96.75cm x 5.97cm
  • Product Range43 to 54 inch QLED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power20W
  • Screen Size43 in
  • Screen TechnologyQLED
  • Shipping Depth12.3 cm
  • Shipping Height65 cm
  • Shipping Weight10 kg
  • Shipping Width109.7 cm
  • Smart ConnectYes
  • Smart TVYes
  • Speakers2CH
  • Standard Refresh Rate50Hz
  • Type of AntennaTerrestrial & Satellite
  • USBYes
  • USB RecordingYes
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Vesa Mount Size200 x 200
  • Weight7.1 kg
  • Width96.75 cm
  • Width with Stand96.75 cm
  • Wi-FiYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN8806097402985
Rapid delivery Available
g rating
Price Saving SAVE
The Samsung QE43Q7F2AUXXU 43" 4K QLED AI Smart TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and smart features for an immersive viewing experience.
Key features include:
  • 43" QLED display with 4K resolution for crisp, clear images
  • AI technology for intelligent upscaling of non-4K content
  • Smart TV capabilities for streaming your favorite shows and movies
  • One Remote Control for easy navigation and control of connected devices
  • Built-in voice assistant for hands-free control
  • Ultra-slim design with minimal bezels for a sleek look
More Information
Manufacturer Samsung
GTIN 8806097402985
Model Number QE43Q7F2AUXXU
Vesa Mount Size 200 x 200
Backlight Technology QLED
Aspect Ratio 16:09
Digital Tuner Yes
Depth 5.97 cm
Depth with Stand 19.1 cm
Bluetooth Yes
Speakers 2Ch
Shipping Width 109.7 cm
Shipping Weight 10 kg
Shipping Height 65 cm
Screen Size 43 in
Screen Technology QLED
Shipping Depth 12.3 cm
Smart TV Yes
Smart Connect Yes
Standard Refresh Rate 50Hz
Height 56.14 cm
Width 96.75 cm
Colour Group Black
Maximum Resolution 4K
Height with Stand 60.97 cm
HDMI Yes
Electronic Program Guide Yes
RMS Output Power 20w
Key Feature 2 Real Quantum Dot
Colour Black
Product Category Group CE
Product Type TV
Key Feature 1 Q4 AI Processor
Width with Stand 96.75 cm
Wi-Fi Yes
Weight 7.1 kg
VESA Mount Compatible Yes
Number of USB Ports 1.0
Number of HDMI Ports 3.0
USB Yes
USB Recording Yes
Energy Rating G
Is Soft Bundle No
Promotions Spring Deals 2026
Close