Samsung UE43U8020FKXXU 43" 4K Crystal UHD Smart TV
g rating
Comparing Prices?
Our price comparison keeps tabs on our competitors' prices, enabling you to get the best deal.
RetailerPrice
Data Last Updated: 13/05/2026
Delivery date
Available for Delivery
Item Subtotal
Delivery date
Check delivery services and prices available in your area
Some of the selected options may have changed your availability, click here to refresh
Select Screen Size
43"
50"
55"
65"
75"
85"
  • Energy RatingG
  • Aspect Ratio16:09
  • BluetoothYes
  • Depth7.7 cm
  • Depth with Stand15.7 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • FeaturesCrystal Processor 4K, 4K Upscaling , Object Tracking Sound Lite
  • HDMIYes
  • Height55.88 cm
  • Height with Stand60.9 cm
  • Key Feature 1Crystal Processor 4K
  • Key Feature 24K Upscaling
  • Key Feature 3Object Tracking Sound Lite
  • Maximum Resolution4K
  • Number of HDMI Ports3.0
  • Number of USB Ports1.0
  • Product Dimensions55.88cm x 95.78cm x 7.7cm
  • Product Range43 to 54 inch LED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power20W
  • Screen Size43 in
  • Screen Technology4KUHD
  • Shipping Depth11.8 cm
  • Shipping Height63.5 cm
  • Shipping Weight9 kg
  • Shipping Width106.5 cm
  • Smart ConnectYes
  • Smart TVYes
  • Speakers2CH
  • Standard Refresh Rate50Hz
  • Type of AntennaTerrestrial & Satellite
  • USBYes
  • USB RecordingYes
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Vesa Mount Size200 x 200
  • Weight6.4 kg
  • Width95.78 cm
  • Width with Stand95.78 cm
  • Wi-FiYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN8806097410669
Rapid delivery Available
g rating
The Samsung UE43U8020FKXXU 43" 4K Crystal UHD Smart TV delivers stunning picture quality and smart features for an immersive entertainment experience.
Key features include:
  • Crystal UHD display technology for vibrant colors and sharp details
  • 4K resolution for crisp and clear images
  • Smart TV functionality for access to streaming services and apps
  • Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices
  • Built-in WiFi for seamless internet connectivity
More Information
Manufacturer Samsung
GTIN 8806097410669
Model Number UE43U8020FKXXU
Vesa Mount Size 200 x 200
Aspect Ratio 16:09
Digital Tuner Yes
Depth 7.7 cm
Depth with Stand 15.7 cm
Bluetooth Yes
Speakers 2Ch
Shipping Width 106.5 cm
Shipping Weight 9 kg
Shipping Height 63.5 cm
Screen Size 43 in
Screen Technology 4KUHD
Shipping Depth 11.8 cm
Smart TV Yes
Smart Connect Yes
Standard Refresh Rate 50Hz
Height 55.88 cm
Width 95.78 cm
Colour Group Black
Maximum Resolution 4K
Height with Stand 60.9 cm
HDMI Yes
Electronic Program Guide Yes
RMS Output Power 20w
Key Feature 2 4K Upscaling
Colour Black
Product Category Group CE
Product Type TV
Width with Stand 95.78 cm
Wi-Fi Yes
Weight 6.4 kg
VESA Mount Compatible Yes
Number of USB Ports 1.0
Number of HDMI Ports 3.0
USB Yes
USB Recording Yes
Energy Rating G
Is Soft Bundle No
Promotions Spring Deals 2026
Close