Samsung UE55U8020FKXXU 55" 4K Crystal UHD Smart TV
g rating
Comparing Prices?
Our price comparison keeps tabs on our competitors' prices, enabling you to get the best deal.
RetailerPrice
Data Last Updated: 26/03/2026
Delivery date
Available for Delivery
Item Subtotal
Delivery date
Check delivery services and prices available in your area
Some of the selected options may have changed your availability, click here to refresh
Select Screen Size
43"
50"
55"
65"
75"
85"
  • Energy RatingG
  • Aspect Ratio16:09
  • BluetoothYes
  • Depth7.66 cm
  • Depth with Stand19.9 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • FeaturesCrystal Processor 4K, 4K Upscaling , Object Tracking Sound Lite
  • HDMIYes
  • Height70.78 cm
  • Height with Stand75.91 cm
  • Key Feature 1Crystal Processor 4K
  • Key Feature 24K Upscaling
  • Key Feature 3Object Tracking Sound Lite
  • Maximum Resolution4K
  • Number of HDMI Ports3.0
  • Number of USB Ports1.0
  • Product Dimensions70.78cm x 122.46cm x 7.66cm
  • Product Range55 to 64 inch OLED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power20W
  • Screen Size55 in
  • Screen Technology4KUHD
  • Shipping Depth12.7 cm
  • Shipping Height81 cm
  • Shipping Weight14.4 kg
  • Shipping Width135.4 cm
  • Smart ConnectYes
  • Smart TVYes
  • Speakers2CH
  • Standard Refresh Rate50Hz
  • Type of AntennaTerrestrial & Satellite
  • USBYes
  • USB RecordingYes
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Vesa Mount Size200 x 200
  • Weight9.6 kg
  • Width122.46 cm
  • Width with Stand122.46 cm
  • Wi-FiYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN8806097413448
Rapid delivery Available
g rating
Price Saving SAVE
The Samsung UE55U8020FKXXU 55" 4K Crystal UHD Smart TV delivers stunning picture quality with its crystal clear display and vibrant colors. With a resolution four times higher than Full HD, this TV brings your favorite movies and shows to life in incredible detail.
- 55" 4K Crystal UHD display for stunning picture quality
- Built-in Wi-Fi and smart TV features for easy streaming
- Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices
- Sleek design adds a modern touch to any space
More Information
Manufacturer Samsung
GTIN 8806097413448
Model Number UE55U8020FKXXU
Vesa Mount Size 200 x 200
Aspect Ratio 16:09
Digital Tuner Yes
Depth 7.66 cm
Depth with Stand 19.9 cm
Bluetooth Yes
Speakers 2Ch
Shipping Width 135.4 cm
Shipping Weight 14.4 kg
Shipping Height 81 cm
Screen Size 55 in
Screen Technology 4KUHD
Shipping Depth 12.7 cm
Smart TV Yes
Smart Connect Yes
Standard Refresh Rate 50Hz
Height 70.78 cm
Width 122.46 cm
Colour Group Black
Maximum Resolution 4K
Height with Stand 75.91 cm
HDMI Yes
Electronic Program Guide Yes
RMS Output Power 20w
Key Feature 2 4K Upscaling
Colour Black
Product Category Group CE
Product Type TV
Width with Stand 122.46 cm
Wi-Fi Yes
Weight 9.6 kg
VESA Mount Compatible Yes
Number of USB Ports 1.0
Number of HDMI Ports 3.0
USB Yes
USB Recording Yes
Energy Rating G
Is Soft Bundle No
Promotions Spring Deals 2026
Close