Sony K43S38BP.UKA 43" 4K HDR Google TV
e rating
Comparing Prices?
Our price comparison keeps tabs on our competitors' prices, enabling you to get the best deal.
RetailerPrice
Data Last Updated: 13/05/2026
Delivery date
Available for Delivery
Item Subtotal
Delivery date
Check delivery services and prices available in your area
Some of the selected options may have changed your availability, click here to refresh
Select Screen Size
43"
85"
  • Energy RatingE
  • Aspect Ratio16:09
  • Backlight TechnologyLED
  • BluetoothYes
  • Depth26.6 cm
  • Depth with Stand26.6 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • Enhanced Refresh Rate50/60Hz
  • HDMIYes
  • HDMI Version2
  • Height62.9 cm
  • Height with Stand62.9 cm
  • Horizontal Viewing Angle178
  • Key Feature 1Triluminos Pro
  • Key Feature 2 X-Balanced Speaker
  • Key Feature 3 Google Assistant
  • Key Feature 4 Playstation Remote Play and Gaming Menu
  • Maximum Resolution3840 x 2160
  • Number of HDMI Ports4.0
  • Number of USB Ports2.0
  • Operating SystemAndroid
  • Power114 W
  • Product Dimensions62.9cm x 96.4cm x 26.6cm
  • Product Range43 to 54 inch LED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power10W + 10W
  • Screen Size43 in
  • Screen Technology4KUHD
  • Shipping Depth14 cm
  • Shipping Height69.5 cm
  • Shipping Weight14 kg
  • Shipping Width107 cm
  • Smart App ControlGoogle Assistant / Works with Alexa / Apple Homekit
  • Smart ConnectYes
  • Smart TVYes
  • SpeakersFull Range (Bass Reflex) Speaker x 2
  • Type of AntennaTerrestrial & Satellite
  • USBYes
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Vesa Mount Size200 x 200
  • Weight9.9 kg
  • Width96.4 cm
  • Width with Stand96.4 cm
  • Wi-FiYes
  • Wireless LANYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN4548736168152
Rapid delivery Available
e rating
Euronics
Price Saving SAVE
Key features include:
  • 4K resolution for crystal-clear visuals
  • High Dynamic Range (HDR) technology for enhanced contrast and color accuracy
  • Google TV platform for easy access to a wide range of streaming services and apps
  • Smart remote with voice control for convenient navigation
  • Dolby Atmos support for immersive audio experience
More Information
Manufacturer Sony
GTIN 4548736168152
Model Number K43S38BP.UKA
Vesa Mount Size 200 x 200
Backlight Technology LED
Aspect Ratio 16:09
Digital Tuner Yes
Depth 26.6 cm
Depth with Stand 26.6 cm
Bluetooth Yes
Shipping Width 107 cm
Shipping Weight 14 kg
Shipping Height 69.5 cm
Screen Size 43 in
Screen Technology 4KUHD
Shipping Depth 14 cm
Smart TV Yes
Smart Connect Yes
Height 62.9 cm
Width 96.4 cm
Colour Group Black
Maximum Resolution 3840 x 2160
Height with Stand 62.9 cm
Horizontal Viewing Angle 178
HDMI Version 2
HDMI Yes
Electronic Program Guide Yes
Enhanced Refresh Rate 50/60Hz
RMS Output Power 10W + 10W
Colour Black
Product Category Group CE
Product Type TV
Key Feature 1 Triluminos Pro
Key Feature 3 Google Assistant
Power 114 W
Width with Stand 96.4 cm
Wi-Fi Yes
Weight 9.9 kg
Wireless LAN Yes
VESA Mount Compatible Yes
Operating System Android
Number of USB Ports 2.0
Number of HDMI Ports 4.0
USB Yes
Energy Rating E
Is Soft Bundle No
Promotions Winter Sale 2026
Close