Sony K55S38B.UKA 55" 4K HDR Google TV
f rating
Comparing Prices?
Our price comparison keeps tabs on our competitors' prices, enabling you to get the best deal.
RetailerPrice
Data Last Updated: 13/05/2026
Delivery date
Available for Delivery
Item Subtotal
Delivery date
Check delivery services and prices available in your area
Some of the selected options may have changed your availability, click here to refresh
Select Screen Size
50"
55"
65"
75"
  • Energy RatingF
  • Aspect Ratio16:09
  • Backlight TechnologyLED
  • BluetoothYes
  • Depth33.4 cm
  • Depth with Stand33.4 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • Enhanced Refresh Rate50/60Hz
  • HDMIYes
  • HDMI Version2
  • Height78.4 cm
  • Height with Stand78.4 cm
  • Horizontal Viewing Angle178
  • Key Feature 1Triluminos Pro
  • Key Feature 2 Unique X-Balanced Speaker
  • Key Feature 3 Google Assistant
  • Key Feature 4 Playstation Remote Play and Gaming Menu
  • Maximum Resolution3840 x 2160
  • Number of HDMI Ports4.0
  • Number of USB Ports2.0
  • Operating SystemAndroid
  • Power213 W
  • Product Dimensions78.4cm x 123.3cm x 33.4cm
  • Product Range55 to 64 inch LED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power10W + 10W
  • Scan FormatProgressive
  • Screen Size55 in
  • Screen Technology4KUHD
  • Shipping Depth16 cm
  • Shipping Height84.2 cm
  • Shipping Weight23 kg
  • Shipping Width134.8 cm
  • Smart App ControlGoogle Assistant / Works with Alexa / Apple Homekit
  • Smart ConnectYes
  • Smart TVYes
  • SpeakersFull Range (Bass Reflex) Speaker x 2
  • Type of AntennaTerrestrial & Satellite
  • USBYes
  • USB RecordingYes
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Vesa Mount Size300 x 300
  • Weight16.3 kg
  • Width123.3 cm
  • Width with Stand123.3 cm
  • Wi-FiYes
  • Wireless LANYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN4548736167926
Rapid delivery Available
f rating
Euronics
Price Saving SAVE
The Sony K55S38B.UKA 55" 4K HDR Google TV is a top-of-the-line smart television that delivers stunning picture quality and seamless streaming capabilities. With its 4K resolution and High Dynamic Range (HDR) technology, this TV provides incredibly sharp and vibrant visuals, bringing your favorite movies, TV shows, and games to life like never before.
Featuring a sleek and modern design, the Sony K55S38B.UKA 55" 4K HDR Google TV will look great in any living room or entertainment space. Its slim bezels and slim profile give it a minimalist aesthetic that will complement any decor.
  • 55" 4K resolution display for incredibly sharp and detailed visuals
  • High Dynamic Range (HDR) technology for enhanced contrast and color accuracy
  • Google TV interface for easy access to streaming services and apps
  • Sleek and modern design with slim bezels and slim profile
  • Smart functionality for seamless integration with other smart devices
More Information
Manufacturer Sony
GTIN 4548736167926
Model Number K55S38B.UKA
Vesa Mount Size 300 x 300
Backlight Technology LED
Aspect Ratio 16:09
Digital Tuner Yes
Depth 33.4 cm
Depth with Stand 33.4 cm
Bluetooth Yes
Shipping Width 134.8 cm
Shipping Weight 23 kg
Shipping Height 84.2 cm
Screen Size 55 in
Screen Technology 4KUHD
Shipping Depth 16 cm
Smart TV Yes
Smart Connect Yes
Height 78.4 cm
Width 123.3 cm
Colour Group Black
Maximum Resolution 3840 x 2160
Height with Stand 78.4 cm
Horizontal Viewing Angle 178
HDMI Version 2
HDMI Yes
Electronic Program Guide Yes
Enhanced Refresh Rate 50/60Hz
Scan Format Progressive
RMS Output Power 10W + 10W
Colour Black
Product Category Group CE
Product Type TV
Key Feature 1 Triluminos Pro
Key Feature 3 Google Assistant
Power 213 W
Width with Stand 123.3 cm
Wi-Fi Yes
Weight 16.3 kg
Wireless LAN Yes
VESA Mount Compatible Yes
Operating System Android
Number of USB Ports 2.0
Number of HDMI Ports 4.0
USB Yes
USB Recording Yes
Energy Rating F
Is Soft Bundle No
Promotions Winter Sale 2026
Close